Прокурорката, пробвала да цензурира журналист, се оказа съседка на кмета на Добрич
Припомняме, че става дума за прокурор Маринела Марчева, която в разрез с конституцията на България опита да криминализира работата на журналистката Юлияна Велчева и накара Икономическа полиция да търси "недостоверно отразяване на обществени и политически събития", като разпитва за "конкретни статии, имена на политици или общественици, събития". Постановлението за проверка тя издаде след постъпил анонимен клеветнически сигнал в Районна прокуратура Добрич. Три месеца по-късно ние разбрахме за скандалния случай, огласихме го и още на другия ден, прокурор Марчева написа отказ за образуване на досъдебно производство. Държавната обвинителка оправда действията си с полицая, който не й бил съобщил своевременно, че сигналът е анонимен.
Скандалното в случая обаче далеч не е само в това, че се проверява медия по анонимен сигнал. Много по-възмутително е, че представител на държавата е образувал проверка за достоверността на журналистически текстове, въпреки че по конституция "печатът и средствата за масова информация не подлежат на цензура". Още по-абсурдното в тази история е, че единственият, който публично е обявил, че е засегнат от публикациите на Юлияна Велчева, е комшията на прокурор Марчева – кметът на Добрич Йордан Йорданов.
Йорданов наистина е основният герой в разследванията на Бележник. Серията от текстове, посветени на него, са свързани най-вече с усвояването на 115-те милиона лева по проекта за воден цикъл. Макар Йорданов публично да твърди, че не е съгласен с написаното, той нито веднъж не се възползва от дадената законова възможност за право на отговор. Вместо това авторът на разследванията Юлияна Велчева се оказа обект на проверки на държавните институции по анонимен клеветнически сигнал.
Октомврийското постановление, издадено от прокурор Марчева, e не просто груба намеса на държавата в работата на медия. То противоречи на българското законодателство, според което журналистите не могат да бъдат преследвани наказателно. Ако има засегнати от медийни информации, те трябва да си търсят правата по гражданскоправен ред, не по наказателен.
Всъщност това не е първият "съседски" случай в професионалната дейност на Маринела Марчева. През 2016-та година обвинителката три пъти кандидатства за районен прокурор на Тервел и три пъти ВСС отхвърля кандидатурата й. Мотивите – колегията не одобрява Марчева, защото научава, че е призовала чрез фейсбук в прокуратурата своя съседка, с която имала личен конфликт. По време на обсъжданията е коментиран и още един факт от трудовата биография на Марчева – в качеството си на прокурор тя наблюдавала две разследвания на престъпления, в които пострадал бил ... собственият й баща. Обяснила случаите с недоглеждане, но става ясно, че жалбите са подадени от самата Марчева. Виж тук!
През ноември 2017 година ВСС я преназначава от прокурор в районен съдия във Варна. Към днешна дата Марчева е все още в Районната прокуратура в Добрич, защото конкурсът е обжалван.
------------------------------
* Вяра Асенова Антонова е несъществуващо лице!
Коментари