Сряда, 11-ти септември 2024 г. | 10:26:26

Забележник

Кметството в Добрич се грижи за хората и решава наболели проблеми чрез анкета

Ако още се съмнявате в амбицията на местната власт да съживи Добрич, моля, идете на сайта на общината и вижте фундаменталната анкета, публикувана там! Защото допитването, носещо многозначното заглавие: "Филиал на Медицински университет–Варна в Добрич - да или не?", издава неистовата загриженост на управниците към населението. За да разбере има ли нужда в града ни да бъде разкрит филиал на варненския медицински университет, който да произвежда, медицински сестри и акушерки, общината е сътворила четири стратегически за развитието на Добрич въпроса.   
"Според Вас има ли недостиг на здравни специалисти във Вашия регион?", гласи първото питане. Което ни навежда на мисълта, че кметството цени единствено и само мнението на анкетираните граждани. Щото иначе щеше да знае отдавна отговора. А, ако пък случайно управляващите са били някъде в командировка, или заети с друго жизнено важно дело, биха могли да поискат информация от статистиката, от подопечните им медицински центрове, от здравните ведомства и т. н. Но властниците очевидно желаят да формират  мнение, като пият вода от извора – от Народа с главно Н.
"Считате ли че е необходимо да бъде възобновено обучението на медицински сестри и акушерки в Добрич?", е второто демократично питане. Което ние тълкуваме така: Властта не може, или не иска да поема отговорност и си измива ръцете като един Пилат Понтийски. Щото другото е да се принесе в жертва и да вземе решение, без да пита.
Изключителният и здравословен замисъл на анкетата обаче лъсва в следващите два въпроса.
Разкриването на филиал на Медицински университет – Варна ще създаде ли възможност за преодоляване на дефицита от здравни специалисти в региона?, иска да научи общината. Значи управата е знаела отговора на първия въпрос в анкетата, ама е крила, хващаме най-сетне логиката ние. И понеже на властта й е ясно, че има недостиг на медицински специалисти, вече без заобикалки пита хората дали ако вземе решение по темата, то това ще реши проблема с дефицита. От което пък най-сетне прозира идеята на допитването. А тя е: Дали ако тръгнем да обучаваме стотина медицински сестри като принадена стойност на Варна, ще решим проблема на Добрич с липсата на хирурзи, кардиолози, невролози, специалисти по кожни болести, рентгенолози, уролози и прочие? И може ли Варна да дойде в Добрич?    
За десерт ни остава да отговорим на последния, четвърти въпрос. Той е генерален: "Обучението на студенти по медицински специалности ще доведе ли до повишаване авторитета на здравеопазването в Добрич?" Червената нишка тук е кристално ясна: Правим филиал за медсестри и акушерки и пациентите престават да бият лекарите. Гениално!
    

П.П. Не пожелахме да разсъждаваме дали допитването в нета е представително и има ли стойност на референдум, защото преценихме, че не е възпитано да надничаме в мозъчните образувания на властта. Важното е, че народът е питан!