Неделя, 15-ти декември 2024 г. | 01:34:12

Артбележник

Френски джаз ще се лее пред шадравана в парка на Добрич

Френски джаз ще огласи градския парк на Добрич в четвъртък вечер. Трелите ще струят от шадравана. Там, заедно с добре познатите на добричката публика Емил Пехливанов - ударни и Михаил Иванов - контрабас, ще пръскат омая и специално поканените от Франция Георги Корназов - тромбон, Дидие Итюрсари - акордеон в комбинация с нежния вокал Клое Кайтон.


Френската вечер ще започне точно в 18 часа на 6 юни.

Ето какво знаем за гостите:
Георги Корназов завършва НМА "П. Владигеров" в София и джаз и импровизация в Националната академия за музика и танци  в Париж. За него казват: "Музиката на Корназов е вселена между България и Западния джаз, майсторска смес на неустоими мелодии, видяни  през призмата на съвременността. Освен като тромбонист се изявява и като композитор, работи с различни състави в цяла Европа.
Дидие Итюрсари изглежда и свири на акордеон като един истински френски Bohème. Личният му чар е подплатен с дипломи от най-престижните музикални училища във Франция и партньорства с известни музиканти. Свири в Националния джазов оркестър ONJ.
Клое Кайтон внася с гласа си едно завършено звучене на тази формация. Пианото и джазът са нейната страст. Завършва Националната академия за музика и танц в Париж  и има издадени 9 ...

Актьори и филолог ще четат европейски произведения в Нощта на литературата в Добрич

Двама актьори и един филолог ще четат текстове от съвременни европейски автори в Нощта на литературата в Добрич. Традиционната вече инциатива ще се проведе на 15 май (сряда) от 18.00 ч. до 22.00 ч. в три читателски гнезда – Регионална библиотека "Дора Габе", Дом-паметник "Йордан Йовков" и книжарница "Хеликон".
Почитателите на художественото слово ще могат да чуят на живо откъси от произведенията на трима европейски творци – британската детска писателка Ева Ибътсън, румънският философ, поет и писател Матей Вишниек и австрийският пътешественик и автор на репортажи Карл-Маркус Гаус.
Приятната изненада е, че за първи път четците няма да бъдат местни властници,  посочвани "по право" от опортюнисти, а ще са лица от средите на художествената интелигенция на Добрич. Това са Мила Боянова – актриса в ДКТ "Дора Габе", д-р Христо Боев – филолог, преводач и Валентин Андреев-Рафе – актьор в ДТ "Йордан Йовков".
Ето подробности за произведенията, които ще бъдат четени и местата, където ще се четат:
Първо читателско гнездо: Регионална библиотека "Дора Габе" – Добрич
Заглавие: "Мая, кралицата на Голямата река"
Автор: Ева Ибътсън
Издателство: ЕМАС
Фондация "Детски книги"
Описание:
След като губи родителите си, Мая е принудена да замине за Бразилия при единствените й живи родственици. ...

Именит професор ще представи във Варна цигулката "Гуарнери", на която е свирил Паганини

Особено събитие предстои във Варна. Именитият цигулар и професор в Държавната консерватория в Пилзен Роман Федчук ще представи утре изключително рядката цигулка "Гуарнери". Инструментът е от XVI век, а него е свирил самият Паганини.
Ето какво разказва за уникланата цигулка професор Роман Редчук:
"Цигулката е изработена от Андреа Гуарнери, който е основател на големия лютиерски род Гуарнери. Той е първият Гуарнери, който е бил ученик на Николо Амати и е усвоил от своя учител модела за изработване на цигулките. Всички знаят колко красив е звукът на "Амати".
Ценното на моята цигулка е, че тя е един от автентичните модели на Андреа Гуарнери, родоначалник на лютиерската династия Гуарнери.
Майсторите лютиери са били по принцип много добри занаятчии и едва ли са им били необходими алхимически способности, за да създадат този специален грунд.
Факт е обаче, че всички лютиерски фамилии в един и същ момент, някъде около 40-те години на XIX век, въпреки предавания от поколение на поколение занаят, спират да изработват цигулки. Изведнъж, сякаш предварително са се наговорили. И вече никой не използвал този грунд, включително майсторите, които го произвеждали. Традицията прекъсва завинаги.
Обяснението се крие по-скоро в настъпващата манифактура и промените в пазара, който ...

Според концепцията на МК в библиотеките ще научаваме дори за свободните работни места

"Превръщане на библиотеката от място за книги в място за хора." Този принцип е заложен в Стратегията за развитие на българската култура за периода 2019 – 2029 г. Документът, подготвен от Министерството на културата, беше предложен за обществено обсъждане преди дни.
"Библиотеките трябва да се превърнат в уютни места за информация и комуникация за всеки, без разлика във възраст, пол, етнос или религия. За да бъде привлекателна за хората, библиотеката трябва да предлага разнообразие от възможности – както библиотечни услуги и широк набор от услуги, свързани с технологии, така и услуги в подкрепа на общността (вкл. възможности за забавление и общуване)", гласи текст от Стратегията. Според авторите библиотеката трябва да стане портал за социални контакти и да доставя разнообразна информация, включително да подпомага и пазара на труда, като предоставя удобен достъп до информация за свободни работни места.
Да бъде създадена Българска дигитална библиотека, в която последователно и цялостно да бъде дигитализирано националното културно наследство, предвижда още концепцията. Отчита се, че до момента електронните документи съставляват едва 0,2% от библиотечните фондове, като техният среден брой e незначителен извън регионалните библиотеки. Дигитализацията на библиотечни документи е свързана предимно с опазването и популяризирането на книжовното ...

Три вечери Светлин Русев долитал от София в Добрич и подреждал галерията през нощта

Светлин РусевСветлин РусевИмах щастието да го познавам и, макар и рядко, да общувам с него. Най-отчетливите ми спомени са от времето, когато през 1982  в новата тогава галерия се подготвяше третата обща  художествена изложба "Земята и хората". Между другото  много пъти съм чувал, че той има сериозен принос за превръщането на тази внушителна обществена сграда  (дотогава там се помещаваше Окръжният комитет на БКП и всякакви други авторитетни служби) в истински храм на изкуството. Помня с какво уважение и с какъв респект към него се отнасяха тогавашните ръководители на  окръга и града и затова съм склонен да вярвам в това.  
По онова време вече бях секретар на окръжния съвет за култура  и често ме пращаха да го посрещам и изпращам на летището във Варна. Признавам си, че винаги изпитвах някакво притеснение – та  той тогава беше пръв заместник министър на културата. Но но не само това – вече беше  легендарна личност не само за художниците, а и за всички хора на културата. Никога обаче не показваше, че има такива високи позиции и авторитет – беше внимателен и коректен, като правило – немногословен, но всяка негова дума тежеше. Веднъж на шега ми се оплака, че ...

В Нощта на музеите: Баща и син Колеви сред шапки и звезди и джаз концерт

Премиера на книгата на обичания от цял Добрич Георги Колев, филм за двама братя творци в Италия и джаз концерт. Това е програмата на Художествената галерия на 19 май, когато отбелязваме Нощта на музеите.  
В 18 часа в галерията ще се съберат приятели на журналиста шапкар Георги Колев (1938 – 2017). Поводът е премиерата на книгата му "Искам да ви разкажа", текст от която ще прочете актьорът Валентин Андреев – Рафе. Събитието е обозначено от семейството на Колев като  "Шапка на тояга".
За 18.30 ч. е предвидена премиера на документалния филм Galoppo tra le stelle (Галоп сред звездите), сниман през 2008 г.. Лентата е разказ за историята на известните в Италия братя Пейкови – скулптора  Асен Пейков и живописеца Илия Пейков.
Режисьори са Венета Ненкова и Станислав Колев, оператор е Станислав Колев.  
В 21.00 ч. ще започне концерта на етноджаз на група "Сибила". Участват Дона Стоянова (вокал и китара) и Милена Трайкова (вокал и перкусии). По-късно към групата ще се присъединят Стефани Чивчибашиева, която свири на множество екзотични ударни инструменти и китаристите от Добрич  Красимир и Деян Димитрови.
Входът е свободен. Галерията ще отвори за посетители от 16.00 ч. до 23.00 ч. ...

Пет фаворитки за полуфинала на Евровизия тази вечер, България е сред тях

Полуфиналът на фестивала "Евровизия", който започва тази вечер, се очертава за пореден път като евродрама.  Жребият, проведен през януари, нареди по дяволски начин държавите, участващи в състезанието. Според него и петте фаворитки в конкурса – Израел, България, Чехия, Кипър и Естония, ще вземат участие в битката тази вечер.
В много от европейските държави, в които фестивалът е с дългогодишна традиция, медиите спекулират с резултатите от седмици насам. Букмейкърите от своя страна променят ежеминутно позициите на фаворитите.
България ще се представи в тазгодишното издание на Евровизия с песента Bones  (Кости).
В изпълнението й са включени петима артисти - Жана Бергендорф, Владимир Михайлов, Георги Симеонов-Джей Джей, Джони Манюел и Трей Кембъл. Те са част от групата Equinox, създадена специално за "Евровизия". Композитор на песента Bones е Борислав Миланов.
Шоуто ще се излъчва тази вечер по БНТ от 22 часа.
Напомняме, че само българите в чужбина, Израел и Австралия могат да подкрепят представителите на България!
Към този момент букмейкърите подреждат държавите по следния начин:
...

Най-труден ми беше образът на Осман паша, призна Неда Антонова

"Харесвам Добрич! За четвърти път съм в този град, в който има дух и особен аристократизъм." С тези думи започна срещата си с добричлии писателката Неда Антонова в петък вечер. Тя не скри, че в момента е в плен на неприятен грип. Решила обаче, че не бива да отклонява любезната покана да направи премиера на второто издание на романа "Войната свърши в четвъртък".
Епичен филм, който някога ще бъде заснет. Така писателят Румен Леонидов охарактеризира творбата на Неда Антонова. Въпреки че романът е написан преди 40 години, авторката не е влязла в капана на наложения тогава соцреализъм. В произведението липсват и така актуалните днес разделения на русофили и русофоби, открои достойнствата на текста Леонидов. Добави, че сюжетът е изграден върху изцяло документална обосновка. А темата е обсадата на Плевен по време на руско-турската освободителна война.
Най-труден ми беше образът на Осман паша, разказа Неда Антонова. Обясни, че трябвало да преодолее огромните наслоения, че турчинът не може да бъде благороден, че не бива да бъде красив и обичлив. И, докато четяла за войната Антонова, се натъкнала на едно впечатляващо съобщение. 10 години след падането на Плевен, българската вече община Плевен била поканила като ...

Камерният оркестър ще свири в ритъма на пишеща машинка тази вечер

Камерният оркестър на ДобричКамерният оркестър на ДобричПишеща машинка, която свири заедно с цигулките. Това е специалната коледна атракция за публиката на Добрич, подготвена от Българския камерен оркестър. Ефектната пиеса е написана от Лерой Андерсън, определян като американския Йохан Щраус, разказа пред Бележник диригентът на  камерния оркестър Алексей Измирлиев.
Андерсън е един от големите американски майстори на леката оркестрова музика, който заради изискването за авторски права доскоро е бил неизвестен на българската публика. Характерното за музикалния му стил, е че използва в композициите си предмети от бита, които генерират звук – пишеща машина, стенен часовник.
Ние и друг път сме изпълнявали произведения на Андерсън, но за първи път ще свирим в Добрич заедно с пишеща машина, обясни маестро Измирлиев. Той сподели, че наскоро открили една пишеща машинка от соца, привели я в ред и смазали клавишите й, за да може да почуква подобаващо. Но най-сложното било да намерят изпълнител, защото не всеки можел да свири на това устройство. Имали късмет – флейтистката от  духовия оркестър на Добрич Стела Стойкова се съгласила да акомпанира на особения инструмент.
И тази вечер на публиката на Добрич й предстои да влезе в невъобразимото темпо на атрактивната пиеса. Концертът е замислен ...

Дамско трио от две флейти и орган ще пръска светла омая в понеделник

"От висините идвам!" Така се казва Рождественският концерт от две флейти и орган, който ще звучи в понеделник в зала "Добрич". Идеята за комбинацията на инструментите е на органистката Мария Славова. Подобно съчетание се прави непрекъснато в цял свят, обясни пред Бележник нашата съгражданка.
"Органът е труден за възприемане. Да се слуша цял час е твърде изморително. За публиката е по-интересно да се редува с човешки глас или с други инструменти", казва Мария Славова. Припомня, че миналата година е правила концерт с обой и тенор.  Съчетанието с флейта пък било съвсем естествено, защото самият орган, освен клавишен, е и духов инструмент и има флейтови регистри. Затова сега Славова поканила две колежки флейтистки – Ивона Недева и Росица Бояджиева.
Репертоарът е с много коледен дух, много женски и е специално подбран от трите дами изпълнителки. Първата част от програмата е немска и е с творби от барока – Хендел, Телеман и Бах. Втората половина е романтично френска – триото ще изсвири пасторал от Цезар Франк, ще прозвучи дуетът на цветята от операта "Лакме". В памет на фаготиста Светослав Славчев ще бъде изпълнена красива молитва към Богородица. За финал е подбран откъс от ораторията ...

Виж кои са наградените малки творци, рисували през лятото в галерията!

Светът в Художествената галерията на Добрич, събран в 157 детски рисунки. Това е резултатът от лятната занималня на екипа на галерията с малките художници на града. Акцията приключи с традиционния конкурс "Моето лято в галерията". След селекция 69 от творбите на децата са подредени в изложба.  
Педагозите Милена Алджабари и Галина Георгиева са документирали дейностите с децата и в дигитален албум. Той онагледява приказния свят, в който децата са рисували през лятото – работата с най-древната техника на първобитния човек, рисуване с въглен и пигменти, разкази за Ренесанса, запознаването с творчеството на Леонардо да Винчи и неговите технологични изобретения. И накрая акцент върху шедьовъра "Тайната вечеря".
Ето кои са победителите в летния конкурс:  

Възрастова група от 5 до 9 години:

Първа награда – Иванина Парзулова – 8 г.
Втора награда – Йоана Георгиева – 9 г.
Трета награда – Дани Иванова – 7 г.

Поощрителни награди

Габриела Атанасова – 9 г.
София Олие – 8 г.
Павел Димитров – 8 г.
Есин Кадир – 9 г.
Анна-Мария Добрева – 9 г.

За възрастова група 10 - 14 години

Първа награда – Девора Николова – 12 г.
Втора награда – Християна Радулеску – 10 г.
Трета награда – Мария Райкова – 12 г.

Поощрителни ...

Бесарабски българи рецитираха в Добрич стихове за милата прародина

Български творци от Украйна и Молдова гостуваха в Добрич и споделиха в стихове своя копнеж по "милата прародина" България. Срещата под надслов "Буджака гостува на Добруджа" се състоя на 3 юни в Регионална библиотека "Дора Габе" . Емоционалното събиране беше осъществено в рамките на Литературна седмица /2-6 юни 2017/.  
Творческата среща беше уважена от представители на Сдружението на писателите Добрич, Дружеството на краеведите "Отец Павел Атанасов", автори от Добрич, граждани, съобщават от библиотеката.
В началото на вечерта директорът на РБ "Дора Габе" Невяна Христова поздрави гостите и благодари на организаторите за идеята тази среща на духовността да се проведе в библиотеката. Стоил Стоилов, председател на областната структура на  Асоциацията на българите по света, сподели радостта си от осъществяването на родолюбивите срещи, градящи културни мостове между българите в Молдова, Украйна и България, които се надява да се превърнат в традиция.
Бесарабските творци представи Димитър Боримечков, поет, журналист, издател и общественик от град Тараклия, Молдова. Свои стихове изпълниха с много вълнение Таня Танасова-Тодорова, Прасковия Василева Серт, Надежда Танова, Дария Полякова, Петър Добрев и Наталия Горбан. Поезията на нашите сънародници, написана на български език, разкри на публиката преживяванията и вдъхновенията, топлото отношение и копнежа към ...

Критиката в Кан раздвоена за новия филм на Полански

Полюсни мнения заяви кинокритиката за последния филм на Роман Полански, показан в Кан. Режисьорът на образцовите психотрилъри "Отвращение" и "Бебето на Розмари" от 60-те се завръща към психологическите терзания на женските героини с най-новата си лента. Филмът "По истински случай" (Based on a True Story) бе показан за пръв път в неделния, последен ден от фестивала в Кан, но бе посрещнат със смесени чувства, предава "Ройтерс", цитиран от "Дневник".
Във филма съпругата на Полански Еманюел Сение играе Делфин, успешна писателка, която се сприятелява със своя гореща почитателка – Ева Грийн.
Грийн, французойка по произход и бивше момиче на Бонд, е в ролята на по-младата жена, която превключва между ролите на най-добра приятелка и маниакална преследвачка, която в края на краищата може да се окаже продукт на въображението на Делфин.
Никога не съм правил филм, в който и двете главни героини са жени – или са мъж и жена, или двама мъже, посочва известният режисьор, активен и на 83 години, макар и извън конкурсната програма. "Тук две жени се противопоставят една на друга. Завладяващо е. Има елементи, които съм засягал в първите си филми и имах интерес да се върна към този тип кино."
Филмът е заснет ...

Лирата на Вазов, мастилницата на Алеко и револверът на Яворов гостуват в Добрич

Сребърната лира на Иван Вазов, пишещата машина на Пенчо Славейков, свидетелство за успеха в 4-ти клас на Елин Пелин, масата, на която е подписана Търновската конституция... Тези и още много други експонати на Националния литературен музей ще бъдат подредени днес в Добрич. Изложбата с ценни вещи на българските класици ще бъде открита на 20 април 2017 г. от 17,00 ч. в Дом-паметник "Йордан Йовков".
В част от експозицията е направена възстановка на кабинета на Пейо Яворов с неговите лични вещи и ръкописи, грузинската му кама, подарък от Гоце Делчев, портфейлът на поета със снимка на Лора, пистолетът, с който се прострелва Лора Каравелова и този, с който се самоубива самият Пейо Яворов.
Ще бъде бъде показана и масата на П. Р. Славейков, на която е подписана Конституцията на 16 април 1879 г. Тази уникална вещ е част от интериора на Славейковата къща в София.
Добричлии ще могат да видят телефона на Иван Вазов, който писателят отказвал да използва, ще могат да разгледат непоказвани експонати от музеите на Елин Пелин, Христо Смирненски, Никола Вапцаров, Димитър Димов, Емилиян Станев, Стилиян Чилингиров и др.
От фондовете на националния музей са подбрани и ценни образци на изобразителното ...

Изящна барокова музика ще се лее тази вечер в органовата зала на Добрич

С Бах, Хендел и Форе ще завърши поредицата от Великденски класически концерти в Добрич. Заключителната проява е тази вечер, 13 април, от 19 часа в Концертна зала "Добрич". Великолепните хорали и арии, посветени на най-светлия християнски празник, ще бъдат изпълнени от триото Мария Славова – орган, Светлана Анчева – обой и Георгиос Филаделфевс – тенор.

Мария Славова е родена в град Добрич. Първите си уроци по пиано започва в ранна детска възраст при Надежда Анкова. Завършила е СМУ "Добри Христов" в гр. Варна и АМТИИ в гр. Пловдив със специалност пиано. Изучава орган под ръководството на проф. Нева Кръстева. Паралелно с преподавателската си дейност развива активна концертна практика като пианист и органист. Участва в многобройни концерти като солист, камерен изпълнител и акомпанятор у нас и в чужбина. Сътрудничи с различни хорови и инструментални състави.
Светлана Анчева е родена в Русе, където  завършва музикалното училище и след това НМА "П. Владигеров" София в класовете по обой на  Пламен Проданов и хорово дирижиране на проф. Анна Белчева. През 2004 г. основава Ансамбъл за камерна музика „Формантик” и е автор на множество транскрипции за този състав. През 2009 г. осъществява голямо концертно турне в САЩ като ...

Почина Рене от прочутия комичен сериал "Ало, ало!"

Кей, в центъра като Рене Артоа ["София филм фест"]Кей, в центъра като Рене Артоа ["София филм фест"]75-годишният актьор Гордън Кей, прочул се с ролята си на Рене Артоа в комедийния сериал "Ало, ало!", е починал в дом за стари хора тази сутрин, съобщава Би Би Си.  
Героят на Кей бе един от най-известните в хумористичната поредица, която осмиваше фиктивни борци на Съпротивата във Франция по време на Втората световна война. Той играеше съдържателя на кафене Рене Артоа. Сериалът "Ало, ало" е посветен на живота в градче в окупираната от нацистите Франция. По неволя, Рене е нещо като диспечер на отношенията между съпротивата и нацистите.
Излъчени са 84 епизода, има и сценичен вариант.
Кей е роден в Хъдърсфилд, Великобритания на 7 април 1941 г. Дебютът му е в сапунената опера "Коронейшън стрийт", последван от участия в комедийните сериали "Докато смъртта ни раздели", It Ain't Half Hot Mum and Are You Being Served? През 1982 г. получава ролята в "Ало, ало!", която играе през следващите 10 години. Кей се снима във всичките 84 епизода на сериала, както и в сценичната адаптация по него.
Последната поява на Кей на екран бе в единичен епизод на "Ало, ало!", заснет 13 години след края на сериала през ...

Песента "Иване, Иване" вече е на 30 години

Маргарита ПетковаМаргарита ПетковаХимнът на Ивановците, написан от Маргарита Петкова, отдавна се пее и по стадионите на съседни нам държави.
Блицинтервюто с поетесата направихме преди две години. Публикуваме го отново, заради неувяхващата му стойност. А и заради това, че безсмъртните стихове, посветени някога на един Иван, се оказаха на 30 години. Защото са написани в далечната 1987-ма година.

– Здравейте, госпожо Петкова! За много години от Добрич!

– Здравейте! Поздрави на Добрич! За много години на вас и на всички
добруджанци!
– Преди време написахте едно стихотворение за Ивановците. После Богдана Карадочева изпя стиховете ви и песента се превърна в своеобразен химн. Бихте ли припомнили защо и как бе създадена творбата?
– Аз си бях написала стихотворение с друг текст пак за Иван, а композиторът Стефан Димитров го направи на песен. Но и при трима ни, Стефан, Богдана и аз, нещо ни смущаваше, нещо не вървеше, нещо ни притесняваше. И един ден седнахме с Богдана и го обърнахме с хастара наопаки и така се получи тази песен, която вече толкова години е химн на Ивановците по нашите земи и не само по нашите. (Смее се) Защото знам, че и в съседни нам земи я пеят ...

Отдавна изгубена скица на Леонардо да Винчи е намерена от френски лекар


Невиждана до сега скица на Леонардо да Винчи намерил френски лекар сред рисунки, принадлежали на баща му.  Находката е оценена за 15,8 млн. евро е била открита случайно в Париж, съобщава The Telegraph.
През март пенсионирал се френски лекар занесъл в аукционна къща Тажан няколко рисунки, собственост на баща му, който живял във Централна Франция. Служителят на аукционната къща Тади Прат забелязал сред 15-те рисунки изображение на свети Себастиян, завързан за дърво. Рисунката била направена с мастило.След анализ експертите установили, че скицата е дело на Леонардо да Винчи и е нарисувана между 1482 и 1485 година.
Това е една от осемте скици, които ренесансовият художник е направил на мъченика Свети Себастиан. На нея е нарисуван светецът, завързан на дърво, а от другата ѝ страна има бележки за светлината и сенките.
Според „Тажан” скицата е "изключителна находка" и е първата открита непозната творба на Да Винчи от 15 години насам. ...

Коледната атмосфера на Стара Европа ще се пренесе в Добрич

Рождественска органова музика ще се лее в зала Добрич в четвъртък, 15 декември, от 18.30 часа. Входът е свободен.
Почитателите на класиката ще могат да се насладят на хорали, арии и сонати от обичани майстори на барока от Стара Европа.
Главната линия в концерта ще бъде изящната музика на бароковия майстор Йохан Себастиан Бах – Фантазията в Сол мажор, строгата възвишеност на хорала "Ела, Спасителю на езичниците", изпълнената със смирение Ария "О, мисли и чувства" из Кантатата "Да се изпълни устата ни със смях", безгрижната и широко популярна Бадинера.
В концерта ще бъдат изпълнени и две трио сонати на любимите на добричката  публика барокови композитори Вивалди и Телеман. Ще прозвучи и Концерт за струнни на Томазо Албинони в обработка за орган от Йохан Готфрид Валтер.
Специално за детската публика ще бъде изпълена нежната приспивна песен "Спи добре, ти, небесно момче" на френския органист Александър Гилман, а след нея децата ще се насладят и на шедьовъра Кантик (т.е. духовна песен), написан от младия, едва 19 годишен Габриел Форе. Концертът ще завърши с тържествения и суров хорал "Сега благодарете всички на Бога", сътворен от Лист по повод освещаването на органа в Домската катедрала в Рига.
Изпълнители са ...

Камерният оркестър открива сезона в Добрич с романтичен концерт

Български камерен оркестърБългарски камерен оркестърС романтични произведения от велики европейци ще открие сезона Българският камерен оркестър. Срещата с ръководените от диригента Алексей Измирлиев музиканти е на 20 септември от 19.00 ч. в Огледална зала "Нели Божкова".
Българският камерен оркестър наскоро се завърна от Германия, където се представи  успешно на фестивала Оper Oder-Spree, провел се на сцените на Нойцеле, Бесков и Франкфурт (Одер). За родната публика в Добрич инструменталистите са подготвили специална програма. Под вещата палка на Алексей Измирлиев ще бъдат изпълнени творби на композитори, родени все на Стария континент.
Ще прозвучат Симфония в сол минор – "Испания" от Томазо Албинони, Дивертименто № 1 в ре мажор на Волфганг Амадеус Моцарт,  два акварела за струнен оркестър на британеца Фредерик Делиус. На финала почитателите на родната класика ще могат да се насладят още веднъж на Менделсоновата седма симфония в ре минор.
В последната неделя на месец октомври акцент в програмата на новия творчески сезон 2016/2017 ще бъде концертът  "Неделно матине" с гост-диригент Шунго Морияма и талантливи гостуващи солисти от Япония. Проявата ще се състои на 30 октомври. ...