Четвъртък, 12-ти септември 2024 г. | 21:55:49

Пресечки

Жалваш се на Цацаров от ОП и ВКП ти праща писмо, че ОП ще разгледа изложените данни

Пишеш до Цацаров, че прокуратурата те разследва заради публикации и получаваш писмо от ВКП, че същата прокуратура наредила на МВР да провери нещо по твоите данни. Това се получи, след като миналия месец написахме текст, в който разказахме, че след като сме направили серия от разследвания за водния цикъл на Добрич, прокуратурата в Добрич не само, че e бездействала, ами прокурорка комшийка на кмета е започнала антиконституционно да проверява писанията ни по сигнал от несъществуващо лице. И понеже от ВКП не са намерили нарушения на своите подчинени, обяснихме на главния прокурор, че не му вярваме, че защитава свободата на словото и безопасността на журналистите. На 6 ноември получихме на електронната поща следното писмо от Върховната прокуратура:
"Във връзка с ваше писмо, адресирано до главния прокурор на Република България, съдържащо публикацията, "Когато журналист освети харчове в еврофондове в БГ, прокурор започва да го разследва по анонимка", Ви уведомяваме, че Окръжна прокуратура  – Добрич е разпоредила на органите на МВР извършването на проверка на изложените в публикацията данни."
Какво точно ще проверява МВР по нареждане на Окръжната прокуратура, хич не разбрахме. Още повече, че за цялата история с прокурорката и фалшивия сигнал, ние лично отдавна сме информирали ОП чрез имейл. За да изясним ситуацията, решихме да попитаме окръжния прокурор Пламен Николов. Той обаче отказа да дава информация по телефона и ни покани на място да се запознаем с преписката. След което съвсем оплете ситуацията, защото обяви, че преписката е образувана по наш сигнал и можем да се запознаем с нея срещу лична карта.
За тези, които не са информирани, ще поясним. Ако една преписка е образувана по сигнал на гражданин, то той няма нужда да ходи да се запознава с преписката срещу лична карта. Точно обратното. Прокуратурата е длъжна, след като приключи проверката, да изпрати постановлението, съдържащо информация за резултатите от проверката на лицето, подало сигнала. Защото подателят на сигнала се явява страна в казуса. А щом ти искат лична карта, значи не си подател и не си страна.
В нашия случай излиза, че прокуратурата ще си провери нещо си и ще го приключи някак си. Като да речем: "Проверихме за конфликт на интереси, но не установихме". След това, понеже ние не се водим страна, няма да имаме право да възразим срещу решението. Така хем ВКП ще отбие номера, че проверява тегобите на гражданите, хем Окръжната прокуратура ще се изпъчи пред началниците си, че си гледа работата. И вълкът сит, и агнето цяло, нали?  
От камбанарията  на прокуратурата обаче. Защото в тази схема демокрацията не е страна!

Дела и документи
Схемата с подаването на граждански сигнал и укриването на този факт ни беше приложена това лято. На 9 юли подадохме сигнал до Окръжната прокуратура на Добрич, че пиарката и началник на канцеларията на кмета на Добрич Галина Миткова седем години е живяла в общинско жилище като крайно нуждаеща се, а в същото време имала вила, която декларирала пред общината като лозе. На 17 октомври разбрахме, че първо Окръжната прокуратура, а после и Районната, не са зачели, че сме подали сигнал и са си написали, че са се самозирали. След това Районната прокуратура тихомълком приключила преписката (с отказ от ообразуване на ДОС, разбира се), а от ВКП ни пратиха писмо, че ние не сме страна по казуса и няма как да бъдем конституирани като заинтересовано лице. Историята за подмяната можете да прочетете тук!
Cacarov-otgovor01Cacarov-otgovor01