Понеделник, 9-ти септември 2024 г. | 07:28:26

Забележник

4 милиона разлика между договорени и отчетени суми по водния цикъл на Добрич

Странни разминавания за милиони лева в договорените и отчетените суми за  дейностите по пречиствателната станция на Добрич, откри разследване на Бележник. Маржът, който е от 4 млн. лева (словом: четири милиона лева), се вижда, когато се сравни заявената стойност в Агенцията за обществени поръчки и описаното като договорено и отчетено в ИСУН ( Информационна система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България)
Припомняме, че изпълнител на обществената поръчка за реконструкция и разширение на пречиствателната станция за отпадни води е Обединение "ГИС АКВА БГ", а поръчката е част от проекта за воден цикъл на Добрич. Вместо същински договор с изпълнител обаче на сайта на общината е качено договорно споразумение, което включва отделни документи като ценова оферта, технически спецификации, решения на възложителя и прочее. Посочено е, че общата стойност на поръчката е 26 594 736.18 лева без ДДС, като в сумата са включени и 7.5 % ,т.е. 982 907.18 лв., за  непредвидени разходи. Датата на сключване на споразумението е 29 май 2017 година, а от техническата оферта разбираме, че срокът на изпълнение е 24 месеца. Което би следвало да означава, че дейностите в пречиствателната станция е трябвало да приключат още в края на май 2019-та година. Обновеното съоръжение обаче бе открито днес, 24 февруари, 2020 година, без представители от МОСВ. Но пък бе потвърдена посочената цена в договора от 26, 59 млн. лева.
Така освен забавянето, за което кметството не е счело за необходимо да ни съобщи, са налице и сериозни разминавания между сумите, посочени от общината и тези, които са вписани в ИСУН.
–  26 594 736.18 лева с включени 7.5 % за непредвидени разходи е официално договореното между общината и изпълнителя, според обявата в АОП.
–  23 929 943.61 лева са договорените средства за обществената поръчка, пише в ИСУН
– 28 120 624.40 лева са отчетените към днешна дата пари, регистрират в ИСУН.

Т.е. има повече от четири милиона разлика между договорени и изразходвани средства. Отчетените 28, 1 милиона надхвърлят и максимално допустимите, които според информация от провеждането на търга са 27.8 млн. лева.
По правило разликите между договорено и отчетено означават, че бенефициентът ( т.е. общината) е отчел разход само с фактура, без да е сключил договор с избрания изпълнител. Или пък че бенефициентът е отчел повторно разходи към Управляващия орган.
А фактите дотук показват, че са изразходвани публични средства, които се заявяват по различен начин в Агенцията за обществени поръчки и в системата за наблюдение за евросредствата. Според наша информация 28-те милиона не са верифицирани, т.е. не са одобрени от Управляващия орган.
Кои суми ще бъдат признати и ще има ли санкции за забавянето на дейностите, предстои да разберем.