Новият тренд в Добрич – жилище близо до парка и втори дом на село
За разлика от миналата година, когато сделките се извършваха кеш, то сега покупките се правят на кредит, посочва Павлина Тодорова от агенция "Престиж". В момента лихвите по ипотечните креди били много ниски, под 3 процента, което е много благоприятно за купуване на жилища. "Търсят се и къщи, и апартаменти. И за всеки квартал в града си има купувачи, обяснява брокерът. Най-предпочитан обаче бил районът, граничещ с градската градина. Става дума за централната градска част, заключена между "Изида", училище "П.Р. Славейков" и болницата. Клиентите го харесвали, заради близостта с парка, комбинирана с възможности за спорт. Новото строителство в този район отговаряло на всички изисквания по БДС, било в пакет с гаражи и паркоместа. Офертите на жилищата непосредствено до парка били в евро, а вече по към центъра предложенията ставали в лева. Който има повче парички, избира този район, казва Тодорова. Към "Добротица" също имало интерес. Основно от семейства, за които редуцираният градски транспорт не е проблем, защото имат автомобили. А "Балик", "Игликите" и Рилските блокове се очертвали като по-нискобюджетни квартали.
Сега, по време на ковида, започнаха да търсят къща с двор, разказва Тодорова. Къщите обаче са лукс, защото част от дворното място е все още с отстъпено право на строеж, сиреч земята не е тяхна. Тя е или общинска, или държавна. Има и голяма съсобственост. Някои къщи още са на септична яма, има къщи, които са на гредоред. Повечето са старо строителство и се нуждаят от реновиране – смяна на дограми, поставяне на изолации, което е сериозен разход."
Цените на жилищата са с доста голям марж в зависимост от местоположението и вида строителство, сочи бързият преглед на обявите. Така гарсониера в покрайнините може да се купи за 35 хиляди лева. В центъра обаче цената ѝ стига до 55 хиляди лева. Тухлените двустайни вървят по 60-70 – 80 хиляди. Новото строителство в престижен квартал вдига цената на апартамента до 120-130 хиляди лева. Към по-високите предложения задължително върви локацията за близост с градската градина. Срещат се и обяви за 100 хил. евро. Покупката обаче може да излезе доста по-евтино, ако се пазарува на зелено. Офертите за ново строителство в парка варират от 600 до 890 евро. Купувачите били предимно млади семейства, преценили, че им е по-изгодно да изплащат ипотека, отколкото да отделят всеки месец за наем. Едни искали да се отделят от възрастните, други да си купят по-голямо жилище. Имало обаче и съграждани, които в проблемното време решили да инвестират във второ жилище с намерение да го отдават под наем.
В Добрич има студенти, има и ученици от селата, които записват в средните училища. обяснява Тодорова. Търсели се основно малки жилища – гарсониери, боксониери. В кварталите наемът за двустаен е към 200 лева, но в центъра апартаменти се наемат за 300-350 лева. А за луксозните жилища цената може да стигне и 500 лева на месец, установи проверка на Бележник.
Втори дом на село
Ковидът роди нова тенденция – къща на село, в която да можеш да избягаш по време на карантина, Втори дом, в който, като се изолираш, да продължиш да дишаш, обяснява Ралица Кулева от агенция "Сигма-Д". Купувачи били млади семейства или хора, работещи в чужбина. Предпочитани били тези имоти, които са близо до Добрич, или пък до тях се стига по добри пътища. Например Добрич – Албена, Добрич – Балчик, Добрич – Генерал Тошево. Водещо в избора било къщата да има баня и вътрешна тоалетна, да не се нуждае от големи ремонти, а в селото да има магазин. Предните години тези сгради въобще не се търгували заради кражбите по селата. Сега цените им малко се покачили, но не двукратно. Вървели между 15 и 100 хиляди лева. Основният проблем при старите къщи обаче бил, че липсват планове.
Добавете коментар