Бунтът в Дуранкулак и войната в Добруджа подредени в изложба

Картините пресъздават селските вълнения от началото на 20 век, обхванали цялата страна и завършили с бунта на селяните при Дуранкулак. Темата за трагичните събития от 1900 г. е развита в произведенията на Стоян Сотиров, Добри Добрев, Петър Чуклев, Галилей Симеонов, Спиридон Борисов, Георги Савов.
Темата за войните и последиците от тях е претворена в произведенията на Юлий Минчев ("1876"), на Георги Трифонов – "Пътищата на войната", "Преселници" на Калина Тасева и др. Героичните събития от 1916 г. е отразил Борис Денев, който като военен художник, изпратен на добруджанския фронт, рисува моменти от войнишкия живот в "Боят при село Арабаджии" и "Ропотът на конете против войната".
За първи път е експонирана голямата композиция на Димитър Войнов "Хора против". Това е групов портрет на избитите български интелектуалци в периода 1923 – 1925 г. Сред тях са Иван Багрянов, Тодор Страшимиров, Елена Гичева, Христо Ясенов, Йосиф Хербст, Гео Милев.
Героичното минало на българската държава е пресъздадено в "Основателите – ден първи" на Галилей Симеонов, а композицията "Велики Преслав" на Янко Атанасов препраща към епохата на Златния век на книжовността по времето на Симеон I.
Експозицията, наречена "Фрагменти от историята на България", може да бъде разгледана до 18.03.2016 г.
Добавете коментар