Четвъртък, 12-ти септември 2024 г. | 21:22:40

Забележник

Община Добрич обявила поръчките за водния цикъл в несъществуваща медия

Община Добрич е съобщила за поръчките за водния цикъл на избрани медии, сред които и на неизлизащия  от 6 години в. "Пари", установи разследване на Бележник. През април 2016-та година кметството, в качеството си на възложител, е изпратило съобщения за откриване на процедурата за възлагане на обществените поръчки за водния цикъл на Добрич до: Българска телеграфна агенция, в. "Пари", вестник "Стандарт", вестник "Народно дело", бТВ, Дарик радио и радио "Фокус".
Формално погледнато всичко е наред. По закон възложителите трябва да изпратят съобщение до най-малко седем средства за масово осведомяване, затова че  има открита процедура за възлагане на обществена поръчка. Възложителите трябва да направят това в същия ден, в който са публикували обявлението в Регистъра на обществените поръчки.  В §1, т. 28а от Допълнителните разпоредби на ЗОП изрично е написано, че: "Съобщение до средствата за масово осведомяване е електронен документ с титуляр възложителя, който се изпраща в един и същи ден по електронен път до Българската телеграфна агенция, до най-малко три печатни медии и да най-малко три лицензирани радио- и телевизионни оператори."
В електронния документ на община Добрич има точно такива адресати – три печатни издания – в. "Пари", в. "Стандарт", в. "Народно дело". Има и три лицензирани радио- и телевизионни оператори плюс БТА. Проблемът е, че вестник "Пари" не излиза от октомври 2011 година. Което означава, че всъщност съобщението е пратено само до две печатни издания – това са столичният ежедневник "Стандарт" и варненският седмичник "Народно дело". На практика законът не е спазен. Нарушението можеше да бъде лесно хванато и проконтролирано, ако законодателят изискваше обратна връзка – т.е. възложителят да покаже документ, че съобщението е стигнало до адресата. Законодателят обаче не е натоварил възложителите с подобен отчет. Няма и задължение адресатите да публикуват съобщението. Според анализ на адвокат Х. Василева смисълът на разпоредбата е по-скоро в осигуряване на максимална прозрачност. Защото, след като получи съобщението за откриване на процедурата, медията има право да проследи самата процедура и да присъства на търговете, в които се отварят офертите на участниците. Което пък дава възможност на "четвъртата власт" да осъществява  своеборазен контрол над провеждането на търга.
Галина Миткова трябва да осигурява публичност на проектаГалина Миткова трябва да осигурява публичност на проектаКаква е ситуацията с община Добрич? Както вече казахме, тя е подбрала несъществуваща медия, столичен ежедневник и варненски седмичник плюс още четири медии. Освен че адресатите не са седем, а шест, според протоколите нито една от реално съществуващите медии не е присъствала на отварянето на ценовите оферти. Вероятно защото нито една от известените  не е местна и няма специален интерес към събитието. В закона обаче няма изискване уведомлението да е пратено и до местни, и до национални медии, така че тук нарушение няма. Нарушението е в избора на несъществуващата медия. А дали това е плод на  некомпетентност, или е нарочно и цели непрозрачност, едва ли ще разберем.   
Тук му е мястото да припомним, че едно от предизборните обещания на кмета Йорданов беше "пълна прозрачност на обществените поръчки". Тази година Йорданов е назначил специално звено за управление на проекта за водния цикъл. Звеното се състои от 9 души, за които са заделени средства за възнаграждения в размер на 455 хил. лева. Сред тези деветима човека има и експерт информация, комуникация и публичност. Ето какви суми са заложени за възнагражденията на членовете на звеното, според справка по ЗДОИ, изпратена ни от община Добрич:

Звено за изпълнение на проекта по водния цикъл

1. Ръководител на проекта: инж. Живко Неделев, бивш зам. кмет на Балчик  – 75 330 лв.
2. Координатор: инж. Добринка Михова, главен експерт в Дирекция УТИОС – 58 590 лв.
3. Експерт комуникация, информация и публичност:  Галина Миткова, началник на канцеларията на кмета и пиар – 46 035 лв.
4. Юрист на проекта:  Росица Маркова, юрист на община Добрич – 37 665 лв.
5. ВиК инженер, направление пречистване: Николай Читърлиев – 58 590 лв.
6. ВиК инженер, направление ВиК:  инж. Димка Атанасова-Петрова– 58 590 лв.
7. Експерт счетоводство и финанси: Божанка Вуцова, общински съветник от ГЕРБ  – 50 220 лв.
8. ВиК инженер, представител на асоциирания партньор: инж.Димчо Димов – 35 573 лева
9. Служител, отговарящ за съхранението на документацията: Мария Йорданова, секретарка на кмета на Добрич – 34 407, 50 лв.

Бележка: Възнагражденията са за период от 36 месеца.

Коментари  

+1 #3 Браво на Галя 10-03-2018 21:57
Трябва да си доста посредствен, че години наред да не разбереш, че една медия не съществува, особено, ако това зависи изпълнението на служебните ти задължения
Цитиране
0 #2 Krasi 22-11-2017 18:03
Е, как нито една медия не е местна. В справката се вижда адресът на Дарик Добрич.
Цитиране
+1 #1 Жаден 21-11-2017 21:52
Аз пак да питам .... Кои улици са планирани за подмяна на ВиК (воден цикъл) и в какъв срок?
Цитиране