Понеделник, 4-ти ноември 2024 г. | 10:56:23

Забележник

Кметството в Добрич и гравитиращите към него сили легитимираха ГЕРБ като местната опозиция

Помните ли, когато питахме: Има ли местна опозиция, или всички партии са в съглашателство срещу Добрич? Защото градът ни е пред закриване, а партийки и политически сили се спотайват пред гигантските нерешени проблеми в общината. Е, странният казус с блок "Добрич" ясно открои две групи – едната, гравитираща около кмета и друга, която се опитва да търси различни решения, т.е. държи се опозиционно.
Ама да почнем подред. Първо ще припомним, че местната власт в Добрич бе спечелена от Реформаторския блок след балотаж, в който рамо дадоха БСП, ВМРО и Атака. Според този резултат съветниците от ГЕРБ, АБВ, ДПС и НФСБ би следвало да са в опозиция. Три години обаче ОбС на Добрич работи така, че кметът от Реформаторския блок да управлява в абсолютен комфорт. Публична тайна е, че съветниците гласуват партийно, защото решенията се вземат предварително в местните централи. Така че комфортът на кмета беше осъществен с разрешението на всяко едно партийно ръководство в града.
Това с разрешението си е добре отработен местен опортюнизъм, който върви от много години и обичайно прекъсва месец-два преди изборите. През последния мандат обаче нещо се случи и филмът, който инак се точеше с бергмановско мудно темпо, внезапно спря. Лентата започна да се къса още в края на третата година, а в началото на четвъртата година гражданите на Добрич внезапно се оказаха зрители на екшън. От руините на потъналия ни в мръсотии и опасни ями град изведнъж се открои историята с недостроения блок "Добрич". И този сюжет се оказа най-важната тема за политици и медии.
Факт – историята с блок "Добрич" е една огромна несправедливост, която се точи от 33 години. Става дума за група собственици на имоти, които са били отчуждени в края на тоталитаризма. Блокът, в който трябва да влязат, е с общинско участие и затова го строи общината. Строежът върви с огромни паузи от по десетина години. Част от собствениците са избрали да бъдат обезщетени с жилища на друго място и сега с нерешен проблем са останали 21 човека. Заради огромните паузи с общинско нищоправене тези хора е трябвало отдавна да осъдят общината. Или пък да изберат други начини да бъдат възмездени. Не са го направили. Бездействали са заедно с обшината. За техния проблем се чу в публичното пространство едва преди 30 години, когато собствениците тръгнаха да си търсят правата чрез участие в... шоу. Разбра се и, че новоизбраният кмет Йорданов е поел ангажимент да намери решение. Въпросното решение бе търсено три години. И в началото на четвъртата година от мандата потъналите в кал добричлии чуха, че, за да бъде решен проблемът с блок Добрич, трябва да бъде изтеглен заем от 2.5 млн. лева. Предложението за общинския кредит бе внесено в ОбС от Йорданов и се оказа необходимата провокация, която прокара разделителната линия в местния парламент.  
На 16 януари десет съветници от БСП, АТАКА, ДПС, АБВ и Реформаторски блок дадоха пресконференция и обявиха, че не са съгласни с резултата от проведената предния ден общинска сесия, посветена на казуса с блок "Добрич". Тогава трябваше да бъде гласувано кметското предложение за заема. Съветниците от БСП, АТАКА, ДПС, АБВ и Реформаторски блок., т.е. свикалите пресконференцията, гласуваха да се тегли кредит. Останалите им колеги от ГЕРБ, НФСБ и ВМРО се въздържаха и предложението бе отхвърлено. Та на 16 януари недоволните поискаха още една извънредна сесия, на която отново да се гласува за спорния кредит. Няма да коментираме дали трябва, или не трябва общината да тегли заем в този случай. Аргументите на двете страни бяха напоително отразени от множество медии. Ще отбележим  само, че по време на брифинга лидерката на БСП Мая Димитрова поясни, че новата сесия трябва да бъде насрочена час по-скоро, защото по закон "ОБС не може да поема задължения за дългосрочен дълг след изтичане на 39 месеца от неговото избиране". Това ще рече, че по закон ОбС в Добрич може да решава за кредит до 26 януари. Така и двете сесии – тази на 15-ти януари  и насрочената впоследствие за 25 януари, само формално не са незаконни. Но не този фрагмент е важният. Важното е, че даващите пресконференция съветници се появиха с ясното съзнание, че се заявяват като общност, която е срещу ГЕРБ. И освен че надълго и нашироко и с всички известни заклинания от сорта на: "Вземаме от едни, за да дадем на други" задоказваха, че не са съгласни с ГЕРБ, поискаха и оставката на председателя на ОБС Иво Пенчев, който е от ГЕРБ. Макар искането на оставка да се оказа решение само на БСП, колегите им от другите партии охотно обгрижиха акта с дежурните приказки за морал, клетви пред гражданите, мисли за гражданите и прочее.
В резултат на всичко казано коалицията край кмета не само легитимира ГЕРБ като своя опозиция, но и направи това, което и самите гербери все не успяваха да сторят – посочи Иво Пенчев като разпознаваемото лице на градската опозиция.  
Че изборната битка е стартирала, е ясно дори и на малките деца. Кристално ясно е обаче и друго – Добрич  е пред закриване. Градът ни има вопиюща нужда от водачи, от политици визионери, има нужда от кадърно управление. Чакаме появата на реална алтернатива на властта. Защото другото е банална политическа пиеса.

Коментари  

+14 #1 Иван Светославов 22-01-2019 22:51
Политическата пиеса е банална защото изпълнителите на главните роли са обидно нискоразредни. Тези в миманса, също.
Цитиране