Срокът за изпълнение на водния цикъл на Добрич тихомълком увеличен с 1 година

Заради огромния обществен интерес към проекта за воден цикъл на Добрич на 13 февруари т. г. изпратихме до МОСВ актуални въпроси по ЗДОИ. На 2 март получихме писмо, в което главният секретар на министерството Адриана Василева ни съобщава, че в следващите 30 дни ни предоставя пълен достъп до наличната в МОСВ информация за проекта за водния цикъл на Добрич.
А от изпратените отговори разбрахме, че срокът за изпълнение на дейностите по водния цикъл е удължен с 12 месеца и от 30 месеца става 42 месеца. Тъй като договорът носи дата 30 декември 2016 -та година, означава, че крайният срок за приключване на дейностите вече е 30 юни 2020 година.

Удължаването на срока на проекта с 12 месеца не променя сроковете за извършване на СМР, уточняват от МОСВ. Съобщават и какви са крайните срокове по договорите с изпълнителите на обществените поръчки за отделните строително-монтажните дейности.
Ето кои действителните срокове:
– Лот 2, т.е. рехабилитацията на водопровода в центъра, е трябвало да приключи на 12 май 2019 г.
– Лот 3, т.е. рехабилитацията на водопровода в ромските махали, е имала краен срок 7 юли 2019 г.
– Ремонтът на пречиствателната станция е договорен за 720 дни и е трябвало да приключи на 29 май 2019 година. Съоръжението обаче бе открито на 24 февруари 2020 год.
– А Лот 1, т.е. работите по канализацията, които текат и в момента, е трябвало да приключат на 4 септември 2019 година.
От справката е видно, че има забавяне на СМР. На този етап обаче не е известно как това ще бъде отразено в договора за безвъзмездна финансова помощ.
Бележник попита МОСВ и за цялостно прасфалтираните в предизборния септември улици в ромските квартали, които не са включени в проекта за воден цикъл, но за които ръководителят на проекта Живко Неделев заявява пред НОВА тв, че преасфалтирането е направено с остатъчни средства по договорите за водния цикъл. Има ли разпределени в проекта остатъчни средства за преасфалтиране на улици в кварталите „Изгрев” и „Иглика”?, беше въпросът ни към МОСВ. "В проекта са предвидени средства за възстановяване на улични и тротоарни настилки, нарушени при изпълнение на строително-монтажни работи по ВиК мрежата на град Добрич.", гласи отговорът на екоминистерството.
Към 14 февруари 2020 година общият размер на верифицираните разходи за сметка на безвъзмездната финансова помощ възлиза на 61 267 164.73 лева, пишат още от МОСВ.

Добавете коментар