Каравальо* дари бои, четки и скицник на малката Мелиса
– Господин Карапетров, Вие сте вече утвърден автор. Помните ли първата сума, която спечелихте от рисуване?
– Беше преди много време, в зората на българския туризъм и курорта "Албена". Първите ми реализирани творби през 60-те години бяха акварел и пастел. Правех портрети, премервах сили с художниците от вътрешността на страната, които идваха да потърсят оценката и признанието на чужденците. Туристите предпочитаха моите способности и бързина, в онези години получавах невероятната цена от 100 марки за портрет на курортист. Ценителите не даваха парите си на вятъра, всеки беше доволен от резултата, който с времето получи добавена стойност.
– Изкуството не е "на килограм", но какво е "производството" на Вашето ателие в Германия?
– Работих интензивно през годините и имам огромното количество от 6 000 оригинални продукти. Сега предпочитам акрил, енкаустика и масло. Бърз съм с рисунка, туш, пастел. Малката художничка от Добрич ще получи и моя заснета графика от 1981 година. Творбата носи името "Нептунски шадраван", а оригиналът е изпълнен върху платно.
– Задружни ли са добричките интелектуалци в чужбина?
– Да! Всеки търси средата, в която може най-добре да плува. Работих в Берлинската "Комише опера" като реквизитор по времето на Нели Божкова в началото на 80-те години. Станахме изключително близки. Бях директно ангажиран в нейните спектакли, защото трябваше да местя кулисите на всяка сцена в постановки на Офенбах, Верди. Аз движех реквизита, сцената се въртеше и цялата декорация се променяше за следващия епизод докато Нели Божкова сменяше тоалетите. Постоянно имах директен добрички контакт зад кулисите. Той продължаваше с разменени гостувания в първите ни квартири. Нашият произход ни обединява, което е предимство. Далеч от родината ние оставаме посланици на българската култура по света.
*Валентин Карапетров – Каравальо има успешни експозиции в Монреал, Лондон, Сеул, Индия, Япония, САЩ. "Аз съм под налягането на моите спомени", споделя артистът. Портретите на неговите добрички приятели винаги присъстват в рубриката "Пастел" на виртуалната му галерия. Богатата авторска колекция пресъздава още символи и образи от пътуванията по света, потопява зрителите в древността с пластики на Сафо, Нике, Адонис. Творбата му "Прометей" /мастило/ е поместена в западноевропейски учебници. Тя е популяризирана от културното министерство на Дания и е включена в специализирано издание за кандидат-студенти.
Коментари
Жасмина и Драган Голубович, Парачин, Сърбия